Web Hosting

İnternet siteleri de tıpkı gerçek hayattaki siteler gibi bir arazi üzerine kurulurlar. Bir internet sitesini yayınlamak için gerekli olan sanal araziye “hosting” adı verilir. İngilizce bir terim olan hosting, dilimize “web barındırma alanı” ya da “barındırma alanı” olarak çevrilebilir.

Hosting; web sayfanıza ait tüm dosyaların, yılın 365 günü bir bilgisayarda saklanması ve erişime açık tutulması hizmetidir. Bu bilgisayarlara ise “server” veya “web sunucusu” adı verilir.

 

Web sunucuları, evinizde ya da ofisinizde bulunan bilgisayarlardan donanımsal olarak daha özellikli makinalardır. Serverlar; “datacenter” veya “veri merkezi” olarak adlandırılan yerlerde barındırılırlar. Veri merkezleri; çok yüksek hızlı internet bağlantısına sahiptir, elektrik kesintileri yaşanmaz, sel ve deprem benzeri doğal afetlere karşı korunaklıdır. Bu sebeple, siteleriniz her koşulda ziyaretçilerinin erişimine açık olur.

Hosting Ne İşe Yarar?

Web sitenizin içindeki resimler, yazılı içerikler, fonksiyon dosyaları, kısacası sitenin yayınlanması için gerekli olan her şey hosting hesabınızda saklanır. Ziyaretçiler web tarayıcısına sitenizin adresini yazdığında, sitenize ait dosyaların barındırıldığı sunucuya yönlendirilir. Bir hosting hesabına sahip olmadan, sitenizi web üzerinde yayınlamanız mümkün değildir.

Hosting ile Beraber Hangi Hizmetler Alınabilir?

Domain Kayıt:  Alan adı, internet sitesi yayınlamak için olmazsa olmaz hizmetlerden birisidir. İnternet ortamında markanızı temsil eden bu hizmet, titizlikle seçilmelidir. Akılda kalıcı ve kolay telaffuz edilemeyen alan adları, ne yazik ki kullanıcılar tarafından yeterince benimsenmeyecektir.

Eğer henüz bir alan adı kaydetmediyseniz Domain Sorgulama sayfamıza giderek sizin için en uygun alan adını bulabilirsiniz.

Kurumsal E-posta: Kurumsal e-posta hizmeti, yüksek kotalı ve sık sık yedeklenen bir hizmet olmasının yanı sıra, profesyonel antispam filtreleriyle size üstün bir koruma sağlamaktadır. Hosting paketlerinde bulunan standart e-posta hizmetinde düşük kota ve standart bir antispam filtresi bulunmaktadır. O nedenle yüksek kota ve profesyonel antispam özelliğine sahip kurumsal e-posta paketleri önerilmektedir. 

SSL Sertifikası: SSL sertifikası, internet siteleri ve ziyaretçilerinin tarayıcısı arasında güvenli katman yaratarak bilgilerin ve verilerin şifreli olarak alışverişi yapmasına olanak sağlamaktadır. Eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz, mutlaka ücretli bir SSL sertifikası sahibi olmanız gerekmektedir. Hem sanalpos sağladığınız banka veya kuruluş bunu talep etmektedir, hem de sitenizde alışveriş yapacak kullanıcılara güven verecektir. SSL sertifikaları 1 yıllık ve 2 yıllık olarak alınabilmektedir. 

Domain ve Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bildiğiniz gibi domain, dijital dünyada internet sitenizin adını temsil etmektedir. Örnek vermek gerekirse piksel.com.tr, bir domain ismidir. Birçok alan adı uzantısı bulunmaktadır. Diğer popüler uzantılar ise com, net, org, info gibi sıralayabiliriz.

Hosting ise internet siteniz üzerinde çalışacak yazılımın, görsellerin, diğer bir deyişle internet sitenizi bir araya getiren tüm dosyaların yüklendiği alandır. 

Sıkça Sorulan Sorular

Domain, en genel ifade ile web sitesinin adı ve adresidir. Kullanıcılar web sitesini bu alan adı ile tanırlar. Domain, Türkçe karşılığı “alan adı” olan bir terimdir. Herhangi bir web sitesine girerken o web sitesinin IP adresi ile ilgili alana bağlanmanız gerekir. Söz konusu IP adreslerinin herkes tarafından bilinmesi ve akılda tutulması mümkün değildir. Dolayısıyla domain kavramı geliştirilmiş olup, insanların IP adresi yerine domain ismi ile web sitesine bağlanması sağlanmıştır.

SSL sertifikası, bir web sitesinin kimliğini doğrulayan ve şifreli bir bağlantı sağlayan dijital bir sertifikadır. Bir web sunucusu ve web tarayıcısı arasında şifreli bağlantı oluşturan bir güvenlik protokolü olan SSL‘nin açılımı Güvenli Yuva Katmanıdır.

Microsoft adıyla geliştirilen sunucu tabanlı programlama diline ASP deniyor.

Bilgisayardaki dosya ve uygulamaları yedeklemeye backup deniyor. Web hosting firmaları, verilerin bulunduğu server’larını yedeklerler. Böylece olası çökmelerde, veriler yedeklerden tekrar çağrılır. 

Web alanı olarak da bilinen disk alanı, hosting sunucusu içerisinde size ayrılmış alanı ifade eder. Resim, video ve uygulama ağırlıklı web siteleri geniş disk alanlarına ihtiyaç duyarken metin içerik temalı blog benzeri yapılar için düşük disk alanları yeterlidir.

Bilgisayarlar web sitelerini bulmak için IP adreslerini, kullanıcılar ise URL kullanırlar. DNS, IP adreslerini URL formatına dönüştüren sunucu sistemine verilmiş isim; yani DNS, bilgisayar ile kullanıcı arasında iletişimi sağlayan bir tür çevirmen gibi çalışıyor.

Türkçeye dosya transfer protokolü olarak geçen FTP, web siteniz için hazırlanan görsellerin ilgili klasörlere yerleştirilmesi işlemine deniyor. FTP bağlantısı için FTP işlemcisine gerek duyulur. Piyasada yaygın olarak kullanılan FTP işlemcisi Filezilla, ücretsiz ve oldukça pratik bir program; aklınızda bulunsun.

Açık kaynak kodlu veri tabanı sistemi MySQL; yönetim uygulaması görevi görerek verileri depolamanızı, aramanızı ve kategorize etmenizi sağlar.

MsSQL ise benzer veri tabanı sisteminin Microsoft tarafından optimize edilmiş versiyonudur. MySQL açık koldu ve ücretsizken MsSQL ücretli ve lisanslıdır.

İki IP adresi arasındaki iletişimin karşılıklı şifrelenmesi üzerinde düzenlenmiş güvenlik protokolüne SSL deniyor. Günümüzde tüm banka ve e-ticaret işlemlerinin SSL üzerinde yapılması zorunlu ve bu yüzden web tarayıcıları SSL sertifikalarını destekler. Desteklemeyen bir web tarayıcısı kullanırsanız internette kredi kartı bilgilerini çalarak gününü gün eden dolandırıcılar var, hatırlatalım.

Domain ve Hosting Hizmeti İçin İletişime Geçin