Domain Hizmeti

Domain, en genel ifade ile web sitesinin adı ve adresidir.  Domain, Türkçe karşılığı "alan adı" olan bir terimdir.

Detaylı İncele

Hosting Hizmeti

Web sayfaları için sanal ortamda alana ihtiyaç duyulur ve sunucular bu alanları oluşturur. Sunucuların yaptığı işlemlere hosting denir.

Detaylı İncele

SSL Hizmetlerimiz

Web sitesinin kimliğini doğrulayan, şifreli bağlantı sağlayan dijital bir sertifikadır. Web sunucusu ve tarayıcısı arasında şifreli bağlantı oluşturur.

Detaylı İncele

E-Mail Hizmetleri

Kurumsal e-postalar şirketinizin alan adı uzantınız ile alabileceğiniz, profesyonel e-posta hizmetleridir. 

Detaylı İncele

Domain, en genel ifade ile web sitesinin adı ve adresidir. Kullanıcılar web sitesini bu alan adı ile tanırlar. Domain, Türkçe karşılığı “alan adı” olan bir terimdir. Herhangi bir web sitesine girerken o web sitesinin IP adresi ile ilgili alana bağlanmanız gerekir. Söz konusu IP adreslerinin herkes tarafından bilinmesi ve akılda tutulması mümkün değildir. Dolayısıyla domain kavramı geliştirilmiş olup, insanların IP adresi yerine domain ismi ile web sitesine bağlanmasdı sağlanmıştır. Web sitenin adını koymanın tam zamanı! Bizimle irtibata geçin. dns@pixel.com.tr

Web sayfaları için sanal ortamda alana ihtiyaç duyulur ve sunucular bu alanları oluşturur. Bu sunucuların yaptığı işlemlere hosting deniyor.

SSL sertifikası, bir web sitesinin kimliğini doğrulayan ve şifreli bir bağlantı sağlayan dijital bir sertifikadır. Bir web sunucusu ve web tarayıcısı arasında şifreli bağlantı oluşturan bir güvenlik protokolü olan SSL‘nin açılımı Güvenli Yuva Katmanıdır.

Kurumsal e-postalar şirketinizin alan adı uzantınız ile alabileceğiniz, profesyonel e-posta hizmetleridir. Birçok açıdan kurumsal görünümünüzü destekleyen kurumsal e-postalar farklı uzantılarda kullanılabilir. Genellikle “adı.soyadı@sirketadi.com” şeklinde olan kurumsal e-postalar, kullanım şekillerine göre yalnızca ad, departman ismi gibi seçeneklere göre de çoğaltılabilir. 

Microsoft adıyla geliştirilen sunucu tabanlı programlama diline ASP deniyor.

Bilgisayardaki dosya ve uygulamaları yedeklemeye backup deniyor. Web hosting firmaları, verilerin bulunduğu server’larını yedeklerler. Böylece olası çökmelerde, veriler yedeklerden tekrar çağrılır. 

Web alanı olarak da bilinen disk alanı, hosting sunucusu içerisinde size ayrılmış alanı ifade eder. Resim, video ve uygulama ağırlıklı web siteleri geniş disk alanlarına ihtiyaç duyarken metin içerik temalı blog benzeri yapılar için düşük disk alanları yeterlidir.

Geçiş İçeriği

Bilgisayarlar web sitelerini bulmak için IP adreslerini, kullanıcılar ise URL kullanırlar. DNS, IP adreslerini URL formatına dönüştüren sunucu sistemine verilmiş isim; yani DNS, bilgisayar ile kullanıcı arasında iletişimi sağlayan bir tür çevirmen gibi çalışıyor.

Türkçeye dosya transfer protokolü olarak geçen FTP, web siteniz için hazırlanan görsellerin ilgili klasörlere yerleştirilmesi işlemine deniyor. FTP bağlantısı için FTP işlemcisine gerek duyulur. Piyasada yaygın olarak kullanılan FTP işlemcisi Filezilla, ücretsiz ve oldukça pratik bir program; aklınızda bulunsun.

Açık kaynak kodlu veri tabanı sistemi MySQL; yönetim uygulaması görevi görerek verileri depolamanızı, aramanızı ve kategorize etmenizi sağlar.

MsSQL ise benzer veri tabanı sisteminin Microsoft tarafından optimize edilmiş versiyonudur. MySQL açık koldu ve ücretsizken MsSQL ücretli ve lisanslıdır.

ki IP adresi arasındaki iletişimin karşılıklı şifrelenmesi üzerinde düzenlenmiş güvenlik protokolüne SSL deniyor. Günümüzde tüm banka ve e-ticaret işlemlerinin SSL üzerinde yapılması zorunlu ve bu yüzden web tarayıcıları SSL sertifikalarını destekler. Desteklemeyen bir web tarayıcısı kullanırsanız internette kredi kartı bilgilerini çalarak gününü gün eden dolandırıcılar var, hatırlatalım.